ZPRÁVA

Termín: 28. 1. 2022 18:30

Vstupné: 100

Místo konání: Velký sál


Zpráva

Natočeno podle autobiografického románu „Co Dante neviděl“ od Alfréda Wetzlera.

Druhá světová válka, 7. duben 1944. Pro tisíce vězňů z celé Evropy ve špinavých barácích a s jídlem na příděl den jako kterýkoliv jiný. Zatímco ostatní chtějí jen přežít, skupinka vězňů připravuje útěk. Když se spoluvězni shromažďují na večerní přepočítávaní, jsou už šestadvacetiletý Fredy a o šest let mladší Valér ukryti v jámě pod hromadou trámů. Nevyzrazení potřebují vydržet tři dny. Tak dlouho Němci hledají ty, kteří se pokusí o útěk z koncentračního tábora v Osvětimi. Když zvuk sirén ohlásí konec hledání, dva vyhladovělé a zmrzlé mladíky čeká sto kilometrů přes hory a nepřátelské hlídky na cestě do rodné země, na území Československa. Pokud to zvládnou, sepíšou zprávu o osvětimském pekle. Ten nejtěžší okamžik je však teprve čeká – přesvědčit svět, aby uvěřil.
Film zachycuje skutečný hrdinský čin a jeden z nejvýraznějších zápisů československých občanů do světové historie vedoucí k záchraně desetitisíců lidských životů.

Hrají: Noel Czuczor, Peter Ondrejička, Jan Nedbal, Florian Panzner, Christoph Bach, Lars Rudolph, Wojciech Mecwaldowski, Ondřej Malý, John Hannah ad.
Režie: Peter Bebjak
Premiéra: 14. 10. 2021
Česko, Slovensko, Německo / drama, historický, válečný / 94 min. / nevhodné do 12 let

Stolová úprava / občerstvení od 18:00 hod.