KPH – ČESKOSLOVENSKÝ HARFOVÝ DUET

11.02.2020

Popis akce

KPH – Československý harfový duet

Program KPH 2-2020

Katarína Ševčíková / Zbyňka Šolcová
Dvě dámy, dva královské nástroje a 94 andělsky rozeznělých strun…

Harfa je jeden z nejstarších a zároveň nejnáročnějších hudebních nástrojů vůbec. Jeho stále větší, bohatší, barevné a zvukové možnosti, technické dovednosti přivedly obě umělkyně k vzájemné spolupráci.

Katarína Ševčíková
patří mezi vyhledávané harfistky nejen u nás, ale svou brilantní hrou, technickými znalostmi a šarmem okouzlila nadšené posluchače královského nástroje i v jiných zemích jako jsou Švýcarsko, Německo, Rakousko, Skandinávie, kde pravidelně vystupuje. Interpretuje nejen tvorbu klasické hudby různých období, ale také hudbu jiných žánrů (pop, folk, jazz).

Narodila se na Slovensku v rodině, kde hudba měla hlubokou tradici. Vztah a lásku k hudbě získala od svého otce, stejně jako její bratr Marián Ševčík, jazzový muzikant. Jako pětiletá začala hrát na klavír a o několik let později začala navštěvovat hodiny hry na harfu. Konzervatoř absolvovala v Žilině v roce 1998 absolventským koncertem. Již jako studentka se zúčastnila česko-slovenských soutěží ve hře na harfu, kde byla vždy oceněna.

Spolupracovala se Státním komorním orchestrem v Žilině, Státní Filharmonií v Košicích,  Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně, Západočeským symfonickým orchestrem v Mariánských Lázních. Od roku 1999 žije v Mariánských Lázních. Hraje na nástroj renomované italské značky Salvi harp.

Zbyňka Šolcová
absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě české legendy harfové hry Libuše Váchalové. Již jako studentka získala 1. cenu na soutěži komorních souborů v belgickém Neerpeltu v duu s harfenistkou Janou Bouškovou.

Komorní a sólové hře se věnuje po celá léta své hudební kariéry. Spolupracovala s mnoha významnými interprety a komorními soubory, např. s Virtuosi di Praga a Oldřichem Vlčkem, již dvě desítky let působí v souboru Duo Per la gioia s flétnistou Mariem Mesanym. Na koncertních pódiích se pravidelně setkává se špičkovými sólisty, jako je mezzosopranistka Andrea Kalivodová, mezzosopranistka Martina Kociánová, sopranistka Hana Jonášová, flétnista Jan Machat, houslista Jaroslav Svěcený, houslistky Silvie Vlčková a Pavla Franců a další. Její jméno figuruje na titulech mnoha CD.

V průběhu let kromě sólových vystoupení hostovala v mnoha orchestrech (Filmový symfonický orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Ostrava, Virtuosi di Praga, Český národní symfonický orchestr, Orchestr Státní opery Praha, Orchestr Národního divadla aj.). Jako sólistka vystupovala např. ve Francii, Itálii, Monaku, Švédsku, Rakousku, Německu a v USA.

Široký záběr a orientace v mnoha hudebních stylech představuje např. spolupráce s Evou Pilarovou, Michaelem Kocábem a dalšími. V roce 2005 stála u zrodu tria MUSICA DOLCE VITA. V současné době, mimo svou další činnost, sólově koncertuje na Pražském hradě a v zámku Lány především pro první dámy, které doprovázejí státníky při návštěvách českého prezidentského páru.

Generální partner: Rathgeber k. s.

Info

Datum akce: 11.02.2020
Začátek: 19:00


Místo konání: Malý sál

Vstupné:
80 / 130 Kč
Platí permanentky KPH